tv 2E 2E-40A07B
2
YEARS
Sale
Model: 2E-40A07B
Brand: 2E
Out Of Stock
455.00 ₾-17 % 379.00 ₾
Free delivery throughout Tbilisi (from 30 gel)
Delivery within 3 business days
Warranty
Warranty
Warranty 2 years
Payment
Payment
Description tv 2E 2E-40A07B
A 40-inch TV with D-LED backlighting and Full HD resolution 1920 × 1080 opens the door to vivid experiences: 16.7 million colors, contrast ratio 1200:1, and brightness 220 cd/m² create a deep, detailed image that remains stable even at 178°/178° viewing angles. Thanks to a 60 Hz refresh rate, the picture stays smooth, and 2 × 10 W sound fills the space with clear, immersive audio – perfect for movies, music, or online calls.
  • 40″ Screen
  • D-LED Backlighting
  • Resolution: 1920 × 1080
  • Contrast: 1200:1
  • Viewing Angle: 178°/178°
  • Refresh Rate: 60 Hz
Main:
TV Type
DLED телевізор
Appointment
consumer
Diagonal Size
40 " / 101 см
Screen resolution
Full HD (1920x1080)
Frequency, Hz
60
SmartTV
A53x4 core
Smart platform
Android 14 AOSP
Specifications:
Graphics processor
Mali 450MP2
Bright
220 cd/m2
Contrast
Number of Colors
16.7 mln
Energy consumption standard
35 V / 65 Вт макс.
Annual power consumption
51 kW
Energy efficiency class
A+
Image:
Image Format
16:9
Vertical Viewing Angle
178
Horizontal viewing angle
178
TV tuner:
Digital tuner
DVB-T2 (terrestrial) MPEG2/ MPEG4
Ports and connectors:
Inputs
LAN / AV RCA
Outputs
Coaxial (SPDIF) / Audiooutput 3,5 мм
Number of HDMI
2 pcs v1.4
Number of USB
2 pcs 2.0
Data exchange:
Wireless Connection
Wi-Fi
Multimedia:
RAM
1 Gb
Permanent memory
8 Gb
Teletext
Supported video formats
MPEG-4 / MPEG-1 / MPEG-2 / H.264 / H.265 / VC-1 / Xvid
Sound:
Number of speakers
2
Sound power
20 V
Additionally:
Equipment
Number of channels
2 pcs (ATV:100, DTV:800)
Mains voltage
220-240 V
Power supply frequency
50 Hz